Univerzita v Maastrichte oznámila na Štedrý deň napadnutie ransomvérom

UM

Zdroj: tweakers.net, Maastricht University

Univerzita bola podľa jej oznámenia zasiahnutá vážnym kyber útokom. Takmer všetky Windows systémy boli zašifrované a hlavne nefungujú emailové služby. Univerzita v Maastrichte má na svojich systémoch veľa vedeckých dát a zatiaľ nie je jasné či boli zasiahnuté. Univerzita upozorňuje, že nevie ako dlho bude trvať obnova, ale určite zaberie dosť času vzhľadom na okolnosti.

Všetky budovy univerzity budú zatiaľ zatvorené až do nedele s výnimkou výskumných laboratórií UNS 50. Sú síce sviatky, ale niektorí študenti pokračujú vo svojej práci vzhľadom na januárové termíny odovzdania výsledkov.

Podľa informácií prispievateľa fóra na stránke tweakers.net ide o Clop ransomvér. Všetky DHCP servery, emailové Exchange servery, doménové servery a sieťové disky sú zašifrované. Predstaviteľ univerzity neskôr potvrdil tieto informácie. Vzhľadom na rozsah problémov a sviatky bude náročné obnoviť systémy načas.

Útoky ransomvérom sa na konci roka zintenzívnili. Len pred týždňom sme informovali o problémoch univerzity v nemeckom meste Gießen a neskôr kvôli nákaze Emotetom pre istotu vypli siete mesta Frankfurt nad Mohanom, Bad Homburg a univerzity vo Freiburgu.

Obrázok: Maastricht University

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

ITAPA 2022: Výber TOP spíkrov kongresu

ITAPA 2022: Výber TOP spíkrov kongresu Téma: Ženy v IT, úspešné podnikateľky Anca D. Goron, expertka na umelú inteligenciu, zakladateľka 2 startupov, ktorá bola zaradená do…

Richard „Citrón“ Lintner exkluzívne pre ITAPA

Tlačová informácia Richard „Citrón“ Lintner exkluzívne pre ITAPA: Vychovávame výnimočných ľudí. Nie vďaka, ale skôr napriek systému Bratislava, 22. november 2022 – Je tomu už…