Univerzita v meste Gießen paralyzovaná malvérom, tisíce študentov si musia prevziať nové heslo osobne

uni

Zdroj: ZEIT Campus, ZDNet

Nemecká univerzita Justus Liebig University v meste Gießen musela vypnúť všetky svoje počítačové systémy po tom, čo 8.12.2019 zistili anomálie v správaní sa počítačov a siete. Všetky systémy sú vypnuté už 10.deň a zdá sa, že kontrola a čistenie systémov ešte chvíľu potrvá. Odhady sa rôznia, ale môžu to byť týždne možno mesiace.

Na univerzite študuje okolo 28.000 študentov a univerzita zamestnáva 5.500 zamestnancov. Prezident univerzity sa vyjadril, že ide o „digitálnu prírodnú katastrofu“. Nefunguje web stránka (dočasná už by mala byť funkčná), nefungujú emaily, knižnica. Je zakázané zapínať univerzitné počítače, študenti nemôžu odovzdávať svoje seminárne práce a mať ich ohodnotené, Wi-Fi na internátoch nefunguje.

Podľa všetkého je to prvý prípad útoku na univerzitu v Nemecku a je to pekná ukážka následkov, ktoré môže malvérový útok spôsobiť. Je to tiež ukážka toho, ako sú dnešné univerzity závislé na svojich digitálnych IT systémoch. To je niečo, čo zdôrazňujeme našim zákazníkom, keď si neuvedomujú ako sa ich biznis alebo organizácia stali závislými na IT technológiách.

Prezident univerzity Joybrato Mukherjee priznal, že nemal núdzový plán pre tento typ katastrofy. Keďže prípad vyšetruje nemecká štátna polícia, nemohol sa vyjadriť k podrobnostiam útoku. Po prvej informácii o problémoch sa rozhodli (správne), že vypnú všetky systémy. V tejto chvíli nevedia akú veľkú časť siete sa im podarilo ochrániť pred malvérom.

Študenti sú študenti a časť z nich privítala narušenie fungovania univerzity. Vďaka tomu budú mať viac času na odovzdanie svojich prác a prípravu. Najhoršie sú na tom študenti z cudziny, ktorí nemajú pripojenie na internet a nemôžu sa pripravovať na internátoch. Ďalší bizarný problém je, že bol zasiahnutý email server univerzity a bolo nutné zresetovať všetky heslá. Vďaka platným zákonom nie je povolené poslať nové heslá na súkromné emaily študentov. Riešenie? Všetci sa musia postaviť do radu so svojimi dokladmi a podľa rozvrhu si vyzdvihnúť heslo osobne. Toto môže fungovať len v poriadkumilovnom Nemecku.

Obrázok: Schepp/www.giessener-allgemeine.de

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…