USA začali požadovať od žiadateľov víz mená účtov na sociálnych sieťach

USA_visa

Zdroj: The Hill

V piatok sme v našom ostatnom podcaste č.27 diskutovali o tom, ako sa DHS (Department of Homeland Security) snaží v rôznych pilotných projektoch nájsť účty na sociálnych sieťach cestujúcich do a z USA. Tieto projekty boli všetky neúspešné (viac v podcaste č.27). Pozastavili sme sa nad tým, či už náhodou tieto účty nežiadajú od každého žiadateľa víz keď sa im tak nedarí. Od piatka je to už realita.

Ako informuje The Hill od 31.5.2019 bola implementovaná nová politika, ktorá to požaduje. Väčšina žiadateľov o víza bude musieť uviesť mená účtov na sociálnych sieťach. Bude možné označiť, že nepoužívate sociálne siete. Vyklikali sme žiadosť a takto vyzerá menu:

Obrázok č.1: Vzhľad menu pre výber sociálnej siete
Zdroj: incident.sk

Obrázok č.2: Zoznam aktuálne požadovaných sociálnych sietí
Zdroj: incident.sk

Zatiaľ sa v zozname nachádzajú len vybrané sociálne siete, ale čoskoro bude možné pridať ďalšie. Klamanie bude mať vraj vážne dôsledky. Značne nepochopiteľne znie vysvetlenie od oficiálnych zástupcov, že to pomôže filtrovať teroristov, nebezpečné osoby a iné nevhodné osoby. Zabráni to vraj ich vstupu na územie USA. Naozaj? Ešte nepočuli o falošných účtoch? Nám sa skôr zdá, že sa rozbehne obchod s „nezávadnými účtami“ zo sociálnych sietí.

DOPLNENIE (3.6.2019):

Povinné pravdivé vyplnenie účtov na sociálnych sieťach sa týka len žiadostí o víza. Pokiaľ cestujete do USA obchodne alebo na dovolenku maximálne na 90 dní, tak môžete využiť automatizovaný systém ESTA. Použiť ho môžu len občania vybraných krajín (Slovensko je medzi nimi). Tam sa tiež nachádza od roku 2016 kolonka pre účty na sociálnych sieťach. Pri ESTA je to voliteľná položka:

Obrázok č.3: Zoznam aktuálne požadovaných sociálnych sietí pre ESTA
Zdroj: incident.sk

Obrázok: „Statue of Liberty and Close-up of Head“ by David Saddler, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…