V Japonsku môžete dostať až 1 rok väzenia za ovládanie dronu pod vplyvom alkoholu

Drone

Zdroj: AFP

Drony sú populárne všade na svete a v Japonsku tiež. Po sérii incidentov, pri ktorých podnapití „piloti“ spôsobili problémy, sa v Japonsku rozhodli zakročiť. Dolná komora parlamentu schválila nové opatrenia, podľa ktorých ovládanie dronu pod vplyvom alkoholu môže znamenať až rok za mrežami. Ak bol drone ťažší ako 200g, neminie vás pokuta 300.000 jenov (cca 2461 EUR).

Predstaviteľ ministerstva dopravy sa vyjadril, že ovládanie dronov pod vplyvom alkoholu je rovnako nebezpečné, ako riadenie auta pod vplyvom alkoholu. Už teraz platí opatrenie platné od roku 2015, že za nebezpečné manévrovanie s dronom je pokuta 500.000 jenov (cca 4101 EUR).

Japonsko v roku 2015 prijalo celkom rozumné pravidlá pre lietanie s dronmi. Z pravidiel sú vyňaté drony do 200g (vrátane baterky). Pre ostatné nie je nutné mať zvláštne povolenie. Povolenie je nutné pre:

  • Lietanie vo výške väčšej ako 150m.
  • Lietanie v okolí letísk.
  • Lietanie v husto obývaných častiach, ktorých zoznam definuje a publikuje ministerstvo vnútra.

Ovládanie dronov je ďalej limitované nasledovne:

  • Ovládanie dronu je povolené len počas dňa.
  • Počas ovládania musí mať pilot svoj drone na dohľad.
  • Dodržiavať 30m vzdialenosť od osôb, budov, vody a zemského povrchu.
  • Je zákaz ovládať drone kde je zhromaždených veľa osôb.
  • Je zákaz prevážať nebezpečné materiály a výbušniny dronom.
  • Je zákaz zhadzovať objekty z dronu.

Článok spomína incident v roku 2017, pri ktorom priemyselný drone použitý počas festivalu robotov v meste Ogaki padol nečakane 10m a zranil 6 ľudí. Japonsko chce regulovať pohyb dronov v turistických častiach ako napr. Kyoto. Drony v Japonsku majú už teraz zákaz lietať nad miestami kde sa budú konať olympijské hry 2020, nad americkými vojenskými základňami a takisto v okolí vládnych budov.

Obrázok: „Phantom 4 Drone“ by Nick Amoscato, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…