Vďaka ministerstvu financií USA vieme ako severokórejská skupina Lazarus Group „prala“ ukradnuté kryptomeny

Bitcoin

Zdroj: United States Department of the Treasury

Ešte v auguste 2019 sme písali o tajnej správe OSN, podľa ktorej Severná Kórea „zarobila“ hackerskými útokmi 2 miliardy dolárov. Jedným z cieľov útokov boli aj burzy kryptomien. Objem útokov na burzy kryptomien bol vo výške 571 miliónov dolárov.

Ministerstvo financií USA včera 2.3.2020 dalo na sankčný zoznam dvoch občanov Číny. 田寅寅, Tian Yinyin (Tian) a 李家东, Li Jiadong (Li) boli sankcionovaný za to, že pomáhali preprať kryptomeny ukradnuté v roku 2018 pri útoku pripisovanom severokórejskej skupine Lazarus Group.

Obidvaja čínski občania dostali z účtov kontrolovaných Severnou Kóreou kryptomenu v hodnote zhruba 91 miliónov dolárov z jedného útoku a 9,5 miliónov dolárov z druhého. Pri prvom útoku poslali hackeri Lazarus Group email s malvérom zamestnancovi burzy. Vďaka prístupu do burzy ukradli až 250 miliónov dolárov v kryptomene.

Tian previedol kryptomenu v hodnote 34 miliónov dolárov na svoj novo pridaný bankový účet v čínskej mene. Takisto použil kryptomenu v hodnote 1,4 milióna dolárov na nákup Apple iTunes darčekových kariet. Tieto karty je možné spätne použiť na nákup kryptomeny bitcoin a vytvoriť tak „prepraté“ bitcoiny, ktorých pôvod je čistý.

Sankcie voči týmto osobám znamenajú, že ak jednotlivec alebo organizácia budú vykonávať transakcie so sankcionovanými osobami, vystavujú sa tiež riziku sankcií. Sankcie tiež znamenajú, že majetok týchto dvoch osôb nachádzajúci sa v dosahu USA musí byť blokovaný.

Severná Kórea využíva útoky na finančné inštitúcie a burzy kryptomien, aby sa dostala k peniazom na svoj vojenský program. Pri legalizácii týchto ukradnutých peňazí a kryptomien využíva rôzne spôsoby. Okrem hore uvedených spôsobov využívajú napr. burzy, ktoré majú slabú alebo žiadnu kontrolu identity a aj rôznych sprostredkovateľov, ktorí sú ochotní za poplatok peniaze preprať rôznymi kreatívnymi spôsobmi.

Obrázok: „Bitcoin“ by Tim Reckmann, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ