Veľkí americkí mobilní operátori zažalovaní za predaj údajov o polohe zákazníkov

poloha

Zdroj: MOTHERBOARD

Minulý týždeň právnici firmy Z LAW zažalovali 4 najväčšie americké telekomunikačné firmy za ich prešľapy pri nakladaní s dátami o polohe ich zákazníkov. Informácie o týchto prešľapoch priniesol v poslednej dobe Motherboard, The New York Times a senátor Ron Wyden.

V januári Motherboard informoval o tom, ako bolo možné za 300 dolárov kúpiť reálnu polohu telefónu s kartou od T-Mobile. Žaloby voči T-Mobile, AT&T a Sprint sú v podstate identické. Všetky tri poskytovali údaje o polohe firme Securus. Tá umožňovala prístup k polohe aj nižšie postaveným policajtom bez príkazu sudcu. Verizon žaloba sa zameriava len na firmu Securus.

Hlavným bodom obžaloby je to, či telekomunikačné firmy porušili sekciu 222 zákona FCA (Federal Communications Act). Táto sekcia určuje, že firmy musia chrániť CPI (confidential proprietary information) a CPNI (customer proprietary network information) svojich zákazníkov. CPNI obsahuje údaje o polohe a bude sa skúmať či bol prístup k tejto informácii oprávnený alebo nie.

V našich podcastoch sme spomínali, že dáta miliónov ľudí sú veľmi cenené v rôznych oblastiach biznisu. Investičné a hedge fondy ich využívajú na to, aby sa dozvedeli trendy správania zákazníkov skôr ako iní hráči na trhu. Firmy pôsobiace v oblasti reklamy ich potrebujú na lepšie zacielenie reklamy. Facebook a Google zbierajú tieto dáta z rovnakých dôvodov.

Obrázok: „Lima 11“ by Francisco Osorio, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ