Vláda Severného Porýnia-Vestfálska zrejme vyplatila podvodníkom milióny eur pomoci určenej pre podnikateľov

Düsseldorf

Zdroj: ZDNet

V súvislosti s pandémiou koronavírusu vyplácajú jednotlivé spolkové krajiny Nemecka pomoc podnikateľom. Firmy s piatimi a menej zamestnancami majú nárok na 9.000 eur, firmy s desiatimi a menej zamestnancami 15.000 eur a firmy do 50 zamestnancov majú nárok na 25.000 eur.

Príležitosti sa chytili podvodníci a od začiatku vyplácania v polovici marca začali posielať podnikateľom phishingové emaily na falošné web stránky a takisto používali platené reklamy na webe. Na nich vylákali od podnikateľov údaje potrebné na vyplnenie žiadosti na pravej stránke spolkovej vlády.

Podvod prebiehal až do 9.apríla napriek tomu, že prvé prípady podvodov boli zaznamenané oveľa skôr. Vláda Severného Porýnia-Vestfálska odhaduje, že je postihnutých 3.500 až 4.000 podnikateľov. Podľa ministerstva hospodárstva spolkovej krajiny bolo spracovaných 380.000 žiadostí a vyplatené 3 miliardy eur pomoci.

Spolková vláda musela po zistení podvodov zastaviť vyplácanie pomoci. Zatiaľ nie je presne známa výška škody. Odhaduje sa, že bude medzi 30 až 100 miliónmi eur. Chcete vedieť ako sa to mohlo stať? Na získanie pomoci stačilo vyplniť formulár na stránke bez kontroly identity a oprávnenia konať za firmu. Na vyplatenie bolo možné uviesť ľubovoľný účet (facepalm).

Iné spolkové krajiny vyžadovali od žiadateľov naskenované dokumenty ako dôkaz identity, alebo požadovali zaslanie formulára klasickou poštou. Vláda Severného Porýnia-Vestfálska obnovila platby 18.4.2020 a platby budú zasielané jedine na účet, z ktorého firma platila posledný rok dane. Je nepochopiteľné, že v čase špičky podvodných emailov a web stránok súvisiacich s koronavírusom sa nikto nezamyslel nad bezpečnosťou vyplácania.

Za nevládnutú kontrolu identity pri vyplácaní pomoci podnikateľom udeľujeme vláde Severného Porýnia-Vestfálska náš titul fail týždňa.

Obrázok: „düsseldorf“ by Xray40000, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ