Vo Francúzsku zatkli podvodníka, ktorý vydieral ľudí emailom a tvrdil, že má kompromitujúce videá

Scam

Zdroj: ZDNet

Možno ste už počuli o tomto type podvodu, možno ste aj dostali email podobný tomu na obrázku nižšie. „Anonymný hacker“ vám v ňom oznamuje, že vás zachytil pri návšteve pornografických stránok a nahral vás v kompromitujúcej situácii. Ak mu vraj nepošlete bitcoiny, tak vaše video rozpošle známym a kolegom.

Obrázok č.1: Ukážka podvodného emailu
Zdroj: incident.sk

Francúzskej polícii sa podarilo zatknúť 20-ročného muža, ktorý bol za niektorými emailovými kampaňami s podobným textom. Išlo o Francúza žijúceho na Ukrajine. Tento typ vydieranie nie je nový, ale od minulého roka sa stal znova populárnym. Dôvodom môže byť to, že tento typ podvodu je veľmi jednoduchý.

Podľa informácií francúzskych orgánov bol tento muž len jeden z mnohých vykonávajúcich tento typ podvodu. Vo svojich emailoch požadoval platbu v bitcoinoch a suma zodpovedala 500 eurám. Podarilo sa mu vyľakať a oklamať najmenej 50 ľudí, ktorí mu zaplatili okolo 20.000 eúr.

Francúzke úrady zaznamenali 28.000 hlásení o podvode a viac ako 1.900 oficiálnych sťažností. Podozrivý sa priznal, že nemal žiadne kompromitujúce videá alebo fotky. Jeho podvod spočíval v oklamaní obetí, že má na nich kompromitujúce materiály. Ak takýto email dostanete, tak s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Obrázok: „Me trapped in the reflection 2“ by Mario T., used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…