Osobné údaje 4.934.863 gruzínskych občanov boli počas víkendu publikované na hackerskom fóre

Gruzínsko

DOPLNENÉ (30.3.2020)

Zdroj: ZDNet

V sobotu 28.3.2020 sa na hackerskom fóre objavili informácie gruzínskych voličov. Údaje obsahovali aj informácie už zosnulých voličov. Zverejnenie si všimla služba na monitorovanie únikov „Under the Breach“.

Údaje boli zverejnené v 1,04GB MDB súbore (Microsoft DataBase for Microsoft Access). Databáza obsahovala 4,934,863 záznamov. Boli v nej mená, domáce adresy, dátumy narodenia, ID identifikátory a mobilné čísla.

Podľa posledného sčítania z roku 2019 žije v Gruzínsku 3.723.464 ľudí. Z tohto počtu môžu byť skoro 2/3 oprávnení voliči. V tejto chvíli nie je jasné, či osoba ponúkajúca dáta je aj za únikom informácií.

Osoba ponúkajúca dáta tvrdí, že pochádzajú z oficiálneho vládneho portálu voters.cec.gov.ge, ktorý slúži voličom na prihlásenie a úpravu ich údajov. K tomuto portálu existuje aj Android aplikácia. Portál je v tejto chvíli nedostupný, čo by mohlo naznačovať odkiaľ bol únik.

Vzhľadom na rozsah úniku a ohrozenie občanov Gruzínska udeľujeme zatiaľ neznámej gruzínskej organizácii náš titul fail týždňa.

DOPLNENÉ (30.3.2020)

Podľa informácie volebnej komisie aj osoby, ktorá ponúka databázu na predaj, nepochádzajú údaje z volebných zoznamov. Pôvod dát zatiaľ nie je známy, ale ide o reálne údaje občanov Gruzínska. Gruzínske orgány začali vyšetrovanie. Bol upravený nadpis článku, zmenená veta o faile týždňa a pridané toto vysvetlenie.

Obrázok: „Georgian flag in downtown Tbilisi 5 Oct. 2016“ by OSCE Parliamentary Assembly, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ