Všetky doplnky v prehliadači Firefox a Tor browser zakázané kvôli vypršanému certifikátu

Mozilla

Zdroj: Mozilla

V sobotu 4.5.2019 prepukol problém s doplnkami pre prehliaďač Firefox aj Tor browser. Vypršaný certifikát spôsobil, že sa ľuďom vypli všetky doplnky. Mozilla od určitého času podpisuje doplnky inštalované do prehliadača, lebo v minulosti boli zneužívané útočníkmi.

Mozilla informuje o stave problému na tejto stránke. Popis chyby je tu. Táto chyba je nepríjemná, pretože ľudia používaju rôzne doplnky na ochranu a blokovanie pri prehliadaní stránok na internete. Chyba sa takisto týka Tor prehliadača, čo je obvzlášť nepríjemné, lebo ľudia sa spoliehajú na jeho anonymizačné funkcie.

Certifikačná infraštruktúra je notoricky známa pre tento typ chyby s vypršanou platnosťou certifikátu. Naposledy sme hovorili o tomto probléme v našom podcaste č.9, vtedy expirovali certifikáty na zariadeniach firmy Ericsson v Británii a Japonsku. Spôsobilo to výpadok mobilných sietí O2 v Británii a SoftBank v Japonsku.

Na Firefox a Tor browser prehliadač sa spoliehajú milióny ľudí na celom svete, preto za túto chybu udeľujeme spoločnosti Mozilla titul fail týždňa.

Obrázok: „‚Flo‘“ by Peter Trimming, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…