Vyhľadávač pre televízne vysielanie a rádiá TVEyes, ktorý sa využíva aj v politických kampaniach, zasiahol ransomvér

Joe Biden

Zdroj: CNET

Firma TVEyes je vyhľadávač pre televízne vysielanie a rozhlas. Firma monitoruje vysielanie televízií a rádií a umožňuje zákazníkom vyhľadávať čo a kde bolo povedané po zadaní kľúčových slov. Služba firmy dokáže monitorovať vysielanie a takmer v reálnom čase informovať o čom sa hovorí.

Služby firmy využívajú komerčné firmy ako Airbnb, Grubhub, JPMorgan Chase, Make-a-Wish Foundation ale aj OSN. Jej služby však využívajú aj ľudia organizujúci politické kampane. Vďaka informáciám zo služby TVEyes môžu sledovať vystúpenia konkurencie, jej reklamy a celkovo na aké témy sa práve vyjadrujú.

Vo štvrtok 30.1.2020 však táto kriticky dôležitá služba pre ľudí z politických kampaní prestala fungovať. A to práve keď prebiehajú kampane kandidátov na prezidenta USA. Služby firmy využíva napríklad prezidentský kandidát Joe Biden.

Firma najprv oznámila technické problémy, ale v piatok 31.1.2020 priznala ransomvér útok. Podľa informácii firmy TVEyes bol zašifrovaný hlavný server a pracovné stanice. Ten istý deň poobede CEO firmy David Ives potvrdil, že obnovili server zo záloh.

Od začiatku panovala obava, že útočníci ukradli aj dáta o kampaniach politických kandidátov. David Ives sa vyjadril, že nemajú žiaden dôkaz, že unikli dáta. Podľa neho išlo len o peniaze a útočníci mali len ekonomický záujem. Niekedy sa však ransomvér útok používa na zakrytie krádeže citlivých údajov.

Voľba prezidenta USA bude o niečo viac ako 9 mesiacov a tento útok aj keď asi finančne motivovaný už ako prvý zasiahol do kampane. Od posledných prezidentských volieb v roku 2016 existujú v USA obavy z útokov na voľby prezidenta v tomto roku. Voľby v roku 2016 ovplyvnil hack DNC (Democratic National Committee), Cambridge Analytica škandál a celkovo spôsob vedenia kampane na sociálnych sieťach.

V USA existujú stále obavy, že tesne pred voľbami alebo počas nich by mohlo dôjsť k podobným útokom. Tieto útoky by mohli zašifrovať alebo vymazať zoznamy voličov alebo ohroziť volebnú infraštruktúru. Nepomáha ani to, že americké firmy vyrábajúce volebné zariadenia majú problémy s kybernetickou bezpečnosťou. Hovorili sme o tom nedávno aj v jednom z našich incident podcastov.

Obrázok: „Joe Biden“ by Gage Skidmore, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ