Výrobca áut BMW mal niekoľko mesiacov vo svojej sieti hackerov z APT skupiny OceanLotus/APT32

BMW

Zdroj: Tagesschau

O APT skupine OceanLotus, ktorá podľa všetkého pochádza z Vietnamu sme písali na našom blogu ešte koncom marca tohto roku. Vtedy sme spomínali, že skupina sa zameriava hlavne na firmy z automobilového priemyslu.

Dnes 6.12.2019 nemecký Tagesschau píše o tom, že podľa informácii BR (Bayerischer Rundfunk) sa obeťou ich útoku stala nemecká automobilka BMW. Útok sa začal už na jar 2019 a minulý víkend IT experti automobilky ukončili činnosť hackerov v sieti BMW.

Prečo to trvalo tak dlho? Podľa dostupných informácii IT experti monitorovali činnosť skupiny, aby zistili ako sa dostali do siete a čo ich zaujíma. Zdá sa, že ich činnosť nebola ohrozením a ich metódy a nástroje boli príliš jednoduché na sledovanie. Zasiahnutá rovnakou skupinou bola aj automobilka Hyundai.

Už v marci sme písali o tom, že používajú verejne dostupné nástroje a aj v prípade útoku na BMW tomu tak bolo. Tentoraz si vybrali Cobalt Strike, čo je komerčný produkt pre simuláciu útokov hackermi, ktorý má pomôcť obrancom pri odhaľovaní hackerov v ich sieti. Pomáhali si aj vytvorením falošných web stránok, na ktoré zrejme lákali obete podvodnými emailmi.

Podľa dostupných informácií nedošlo k úniku citlivých údajov a útočníci sa nedostali do siete centrály v Mníchove. Je zaujímavé, že táto skupina začala svoju aktivitu v automobilovom sektore v rovnakom čase, ako začala fungovanie lokálna automobilka Vinfast.

Obrázok: „BMW M6“ by Pål-Kristian Hamre, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…