Výskumník ktorý zastavil WannaCry ransomvér Marcus Hutchins priznal vinu

Marcus

Zdroj: MOTHERBOARD

Marcus Hutchins je bezpečnostný výskumník z Británie, ktorý sa preslávil v roku 2017 zastavením WannaCry ransomvéru. Pri analýze zistil, že ransomvér kontroluje či existuje doména určitého mena. Zaregistroval ju a zistil, že keď ransomvér zistí existenciu domény, nezačne šifrovať disk. Menej známe je, že krátko na to vyšli 2 nové verzie ransomvéru, každá s inou doménou. Druhú zaregistroval Matt Suiche a tretiu firma Check Point. Marcus ale zaregistroval prvú a zožal aj najväčšiu slávu.

Neskôr v tom istom roku sa zúčastnil hackerskej konferencie Def Con 2017 v Las Vegas. Po jej skončení bol zatknutý a obvinený z napísania bankového malvéru Kronos v roku 2014. O pár dní neskôr sa pred súdom vyjadril, že je nevinný. Zatknutie spôsobilo šok v bezpečnostnej komunite.

V piatok oznámil, že sa priznal k 2 bodom obžaloby z 10. Ide o dohodu s prokurátorom, ktorá by mu výmenou za priznanie mala priniesť priaznivejší trest. Vyzerá to tak, že pyká za hriechy mladosti. Vo svojom vyhlásení uviedol, že ľutuje čo spravil a berie za to zodpovednosť. V budúcnosti sa chce venovať bezpečnosti a ochrane proti malvérom.

Prvá doména je stále spravovaná firmou Kryptos Logic pre ktorú pracuje aj Marcus Hutchins. V marci sme v našom podcaste informovali, že táto doména za 2 týždne vybavila 14 až 16 miliónov požiadaviek. Je ťažké odhadnúť koľko je to napadnutých zariadení, ale ak by doména prestala fungovať, veľa počítačov by sa zašifrovalo. Ransomvér z roku 2017 stále straší na počítačoch na celom svete a väčšina majiteľov o tom nevie.

Obrázok: „Scales of Justice Law Dictionary Gavel USA Flag“ by Allen Allen, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ