WhatsApp patriaci firme Facebook žaluje izraelskú firmu NSO Group za májový útok

WhatsApp

Zdroj: WhatsApp, The Citizen Lab, TechCrunch

Ak si spomínate, tak v máji tohto roku sme v našom podcaste č.25 informovali o chybe vo WhatsApp aplikácii, ktorá umožňovala inštaláciu spyvéru na mobily ľudí. Už vtedy padali podozrenia, že chybu zneužívali zákazníci izraelskej firmy NSO Group, ktorá dodáva špionážny softvér.

Útok nevyžadoval, aby obeť zdvihla prichádzajúci hovor. WhatsApp poslal 1400 používateľom služby správu, že boli cieľom útoku. Takisto sa spojili s výskumníkmi z The Citizen Lab, o ktorých sme už písali, aby zistili či medzi cieľmi boli aktivisti alebo novinári.

Podľa zistení The Citizen Lab bola cieľom útoku viac ako stovka aktivistov alebo novinárov z 20 krajín sveta. Toto číslo ešte môže narásť keď sa identifikujú ďalší ľudia. Zvýšené cielenie kybernetických útokov na aktivistov a novinárov je znepokojujúce. Takéto zneužívanie pokročilých spyvérov ohrozuje životy ľudí.

V súvislosti z horeuvedenými informáciami firma WhatsApp podala v USA na izraelskú firmu NSO Group sťažnosť. V sťažnosti uvádzajú porušenie federálnych amerických aj kalifornských zákonov, ako aj podmienok používania služby WhatsApp. Súčasťou sťažnosti je požiadavka zákazu používania WhatsApp pre NSO Group.

Obrázok: „WhatsApp / iOS“ by Microsiervos, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ