WHO je v centre záujmu rôznych štátom podporovaných hackerov. Tentoraz boli zvedaví pravdepodobne Iránci

WHO

Zdroj: Reuters

WHO alebo Svetová zdravotnícka organizácia je kvôli pandémii koronavírusu v záujme hackerov celého sveta. Minulý týždeň Reuters informoval o pokusoch skupiny DarkHotel preniknúť do systémov WHO. O tejto asi juhokórejskej skupine sme v inej súvislosti hovorili v našom včerajšom incident podcaste č.67.

Tentoraz novinári Reuters dostali informáciu o záujme iránskych hackerov. Podľa dostupných informácii sa snažili dostať do súkromných emailových účtov zamestnancov WHO. Nie je známe či sa im podarilo niektoré z účtov hacknúť, ale je to len ďalší dôkaz o veľkom záujme dostať sa k zaujímavým informáciám o pandémii.

Útočníci sa od začiatku marca snažia phishingovými útokmi získať prístup k emailom zamestnancov. Posielajú im správy na súkromné emaily, ktoré napodobujú komunikáciu Google. Firma monitorujúca útoky na internete pripisuje tieto pokusy štátom podporovaným iránskym hackerom.

Hovorca WHO Tarik Jasarevic potvrdil útoky na súkromné emailové účty zamestnancov WHO, ale nevedia kto je za nimi. Podľa jeho informácií žiaden z útokov nebol úspešný. Hovorca pre iránske ministerstvo informačných technológií poprel útoky a povedal, že práve Irán je obeťou hackingu.

Útoky na súkromné emaily sú súčasťou arzenálu špionážnych hackerských skupín. Veľakrát sa v súkromných emailoch nachádza aj firemná komunikácia. Dôvodom útokov na WHO sú snahy zistiť podrobnosti o plánoch na zastavenie koronavírusu v rôznych krajinách. Cenná môže byť skorá informácia o tom, aké lieky zaberajú a nakúpiť ich kým ich je dostatok. Cenné môžu byť aj podrobné informácie o priebehu nákazy v iných krajinách.

Špionáž je spôsob ako získať cenné informácie skôr ako iné štáty. Hlavne v čase pandémie, keď si krajiny konkurujú pri nákupoch potrebného vybavenia a liekov, je každá informácia o plánoch, postupoch a liekoch na nezaplatenie.

Obrázok: WHO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ