World Wide Web dnes oslávil 30 rokov

Sir Tim Berners-Lee

Zdroj: World Wide Web Foundation

Uplynulo presne 30 rokov od chvíle keď Sir Tim Berners-Lee navrhol to, čomu dnes hovoríme web. Za túto dobu sa polovica sveta pripojila online. Pri tejto príležitosti sa Sir Tim prihovoril ľuďom na stránkach World Wide Web Foundation. Spomenul, že je čo oslavovať, ale takisto aj naprávať. Web sa za tých 30 rokov stal verejným miestom, obchodom, školou alebo bankou. Web síce vytvoril príležitosti a dal hlas aj tým slabším, takisto sa ale stal miestom pre podvody, nenávisť a kriminalitu. Sir Tim vyzval všetkých, aby sme spoločne v nasledujúcich 30 rokoch urobili web lepším. Vo svojom príhovore označil 3 zdroje problémov dnešného webu:

  1. Úmyselné a zákerne činy ako napr. štátmi sponzorovaný hacking a útoky, kriminalitu a online obťažovanie.
  2. Systémový dizajn ktorý vytvára perverzné motivácie napr. model založený na zisku  z reklám odmeňuje virálny obsah a dezinformácie.
  3. Neočakávané negatívne dôsledky ako napr. rozhorčený a polarizovaný tón a kvalita online diskusií.

Web Foundation pracuje s vládami, firmami a občanmi na vybudovaní nového kontraktu pre web. Tento kontrakt by mal v nasledujúcich rokoch pomôcť k lepšiemu webu. Na záver Sir Tim napísal: „Web je pre všetkých a spoločne máme silu ho zmeniť. Nebude to ľahké. Ale keď budeme trochu snívať a veľa pracovať, môžeme mať web aký chceme“.

Obrázok: World Wide Web Foundation

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ