Z web stránky E3 bolo možné stiahnuť osobné informácie 2000 novinárov, youtuberov a analytikov

E3

Zdroj: VentureBeat

E3 je akcia, na ktorej sú každoročne prezentované novinky z oblasti videohier a príbuzných produktov. Táto trojdňová akcia sa naposledy konala v júni tohto roku v Los Angeles. Akcia a značka E3 patrí ESA (Entertainment Software Association).

Každoročne sa tejto akcie zúčastňujú aj novinári, ktorí dostanú novinárske preukazy. Na ich vydanie musia nahlásiť svoje meno, email, telefónne číslo, domácu adresu a pod. Všetko veľmi citlivé osobné údaje. Za normálnych okolností dostanú tento zoznam len zúčastnené firmy, aby mohli pozvať novinárov na svoje akcie.

Z neznámych dôvodov bolo až do 1.8.2019 možné stiahnuť kompletný zoznam novinárov a ich osobných údajov z web stránky E3. Zoznam si všimla youtuberka Sophia Narwitz a na jej upozornenie bol súbor odstránený. Kto si ho stihol medzitým stiahnuť nie je možné tak ľahko zistiť. V zozname boli aj údaje youtuberov a finančných analytikov z Wall Street.

ESA sa vyjadrila, že išlo o „zraniteľnosť web stránky“. O akú zraniteľnosť šlo neuviedli. Problém úniku osobných údajov novinárov je v tom, že sú veľakrát cieľom rôznych nie veľmi stabilných ľudí. Títo ľudia sú ochotní kvôli rozdielnemu názoru aj na niekedy malicherné veci ohrozovať, šikanovať a terorizovať novinárov a hlavne novinárky.

Keďže v zozname boli aj novinári a osoby z Európy je zjavné, že došlo aj k porušeniu GDPR. Ľudia v zozname určite nedali súhlas na svoje doxxovanie. Dá sa očakávať, že ESA bude vyšetrovaná a hrozí jej aj pokuta.

Obrázok: E3

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ