Zamestnanci atómovej elektrárne na Ukrajine pripojili internú sieť do internetu, aby mohli dolovať kryptomenu

Krypto

Zdroj: ZDNet

Agenti SBU v akcii

Agenti ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU (Служба безпеки України – СБУ) vyšetrujú kuriózny prípad, pri ktorom zamestnanci v rozpore s pravidlami pripojili internú sieť do internetu. Dôvodom bolo, že chceli dolovať kryptomenu a trochu si privyrobiť k svojim platom.

Ešte 10.júla vykonali agenti SBU raziu v atómovej elektrárni Južnoukrajinská AEC (Південноукраїнська АЕС), ktorá sa náchadza na juhu Ukrajiny v blízkosti mesta Južnoukrajinsk (Южноукраїнськ). Počas razie boli zabavené počítače a vybavenie používané na dolovanie kryptomeny.

Zariadenia na dolovanie kryptomeny boli umiestnené v dvoch kovových skrinkách. Okrem počítačových komponentov sa tam nachádali extra zdroje a video karty. V jednej skrinke bolo 6 kusov videokariet AMD Radeon RX470 a v druhej 5 kusov. Ďalšie tentoraz asi špecializované dolovacie zariadenia boli nájdené v barakoch ukrajinskej Národnej gardy, ktorá stráži atómovú elektráreň.

Kritická infraštruktúra

Elektrárne patria na Ukrajine (tak ako aj u nás) ku kritickej infraštruktúre. Ukrajina už zažila útok na svoju sieť 23.decembra 2015, keď útočníci dokázali úspešne narušiť systémy troch firiem distribujúcich elektrinu. Najviac bola postihnutá firma Prykarpattyaoblenergo (Прикарпаттяобленерго), 30 rozvodní bolo vypnutých a 230.000 ľudí bez elektriny. SBU bude vyšetrovať či nedošlo k prezradeniu štátnych tajomstiev, a či dolovacie zariadenia mohli byť použité na prienik do internej siete a získanie citlivých informácii.

Ukrajina nie je jediná

Tento prípad nie je ojedinelý. V minulom roku inžinieri z ruského jadrového centra (Российский федеральный ядерный центр) využívali superpočítač na dolovanie kryptomeny. Niečo podobné sa stalo v Austrálii kde to robili meteorológovia (možno preto boli predpovede nepresné :o)). A v Rumunsku si zamestnanec rumunského inštitútu priniesol do práce vlastný dolovací počítač.

Obrázok: „1121 – Ukraine 2017 – Tschernobyl“ by Uwe Brodrecht, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ