Zero Day Patche pre iPhone 5 a 6, ChatGPT v službách cyber podsvetia, Slovenské samobonzovanie

139

Podcast č. 139

Apple vydal patche aj pre platformu iPhone 5 a iPhone 6, NATO testuje schopnosť umelej inteligencie chrániť kritickú infraštruktúru, Umelá inteligencia ChatGPT sama odporúča ako ju zneužiť a zo slovenčiny by minulý rok zmaturovala. Rada pre mediálne služby chce edukovať a chrániť ale asi najmä generovať pokuty za nezmyselnosti.

SPRÁVY:

Apple patchuje staršie zariadenia!

https://www.zdnet.com/

Apple si vstúpil do svedomia a vydal opravy na zraniteľnosť CVE-2022-42856. aj pre staršie zariadenia. Takže pokiaľ vlastníte iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus,iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3, či iPod touch 6. generácia) neváhajte a patchujte.

NATO testuje schopnosti Autonómnej inteligencie

https://www.csoonline.com/

NATO testovalo schopnosti Autonómnej inteligencie, čo je umelá inteligencia (AI), ktorá môže konať bez ľudského zásahu, Boli zvedaví ako môže pomôcť pri identifikovaní vzorov kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru a sledovať sieťovú aktivitu či odhaliť malvér.

3 zo 6 tímov mali možnosť využívať nový prototyp agenta autonómnej inteligencie Cyberdefense Agent (AICA) vyvinutého národným laboratóriom Argonne National Laboratory Ministerstva energetiky USA (DOE)

ChatGPT sa využíva aj v kyber podsvetí

https://research.checkpoint.com/

Bola otázka času, kedy sa ChatGPT dostane od písania esejí a tvorenia obrázkov ku kyberbezpečnostným výstupom.

Spoločnosť CheckPoint vo svojom blogu Research uviedla niekoľko zaujímavých príkladov.

Perlička. Keď sa výskumnici z ChekPoint Research opýtali, samotnej ChatGPT, ako by sa dala zneužiť, teda aké má možnosti zneužitia, tak sama ponúkla minimálne 2 spôsoby!

Chat GPT by určite zmaturovala zo Slovenčiny

https://dennikn.sk/

Redaktori DennikaN vyskúšali ChatGPT a nechali jej vypracovať minuloročné maturitné otázky písomnej časti maturitnej skúšky zo slovenčiny.

Keď sa na to pozrelo päť slovenčinárov z rôznych častí Slovenska, každý z nich priznal, že by pri ani jednom texte nevedel jednoznačne rozhodnúť, či to písal človek alebo počítač. Texty najčastejšie ohodnotili dvojkou a trojkou. Najhoršie dopadol beletrizovaný životopis Ofélie, ktorému dali štvorku. 😊

Máte kanál na YouTube či inde? Možno vás čaká pokuta!

https://www.linkedin.com/posts/luptak

Dovolili sme si sharovať nie cez LinkedIn ale cez podcast Incident zaujímavý postreh Paľa Luptáka – CEO spoločnosti Nethemba.Na Slovensku majú všetky fyzické osoby (nielen tie, ktoré majú nad 3000 návštevníkov denne), ktoré majú svoj kanál na YouTube, Facebook Watch či TikTok povinnosť sa od 1.1.2023 registrovať na nejakom pridrbanom štátnom úrade – nenahlásenie sa trestá pokutou: Ten „pridrbaný“ úrad sa volá Rada pre mediálne služby.

ROZHOVOR

Lukáš Elíz, Sales Leader Slovakia  v spoločnosti VMware. Rozhovor na tému Disaster Recovery as a Service. Rozoberáme, ako využiť služby VMware a uľahčiť si Disaster Recovery – mimochodom povinné bezpečnostné opatrenie pre prevádzkovateľov základnej služby v zmysle Zákona o kybernetickej bezpečnosti.

POZVÁNKY

Pripomíname, že je nový rok, pomaly končí január, a na obzore máme opäť úspešné konferencie ako Qubit Tatry, SecTec security Day alebo Jarná ITAPA.

Už v ďalšom podcaste, predstavíme viac: zľavové kupóny, súťaže, či darčeky.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ