Známa mediálna firma Nikkei prišla pri BEC podvode o 29 miliónov dolárov

Nikkei

Zdroj: Nikkei Japonsko

Nikkei je firma založená ešte v roku 1876 a má v súčasnosti 3069 zamestnancov. Centrála firmy je v Japonsku s pobočkami v Singapúre, USA, Británii, Hong Kongu a Číne. Hlavný biznis sú média a noviny, ale iné skupiny firmy vydávajú knihy, magazíny, digitálne médiá, robia služby v oblasti databáz, vytvárajú televízne vysielanie a organizujú rôzne akcie.

Podľa oficiálnej správy firmy v septembri 2019 sa zamestnanec pobočky v USA stal obeťou BEC podvodu. Dostal podvodné inštrukcie (najskôr emailom, správa nešpecifikuje ako) od podvodníkov, ktorí sa vydávali za nadriadených japonskej centrály. Zamestnanec previedol 3,2 miliardy jenov čo je asi 29 miliónov dolárov na účet podvodníkov.

Krátko po prevedení peňazí si v pobočke USA uvedomili, že ide o podvod. Do vyšetrovania boli zapojené vyšetrovacie orgány USA a Hong Kongu. Dá sa preto predpokladať, že peniaze boli prevedené práve do banky sídliacej v Hong Kongu. Nie je známe koľko peňazí sa podarilo zachrániť, ani kto je za útokom. Na výsledky vyšetrovania si budeme musieť ešte počkať.

Podľa popisu to vyzerá na jeden prevod a obrovskú sumu peňazí. Je nepochopiteľné, že tak veľká suma bola prevedená bez patričnej kontroly a preverenia. Za nezvládnuté procesy pri prevodoch peňazí a nezaškolenie zamestnancov, udeľujeme americkej pobočke Nikkei titul fail týždňa.

Obrázok: Nikkei

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…